zPlusami.pl Jedyna taka społeczność

Blog

Ruszyła infolinia Programu SHE dla kobiet żyjących z HIV i ich najbliższych

Polki żyjące z HIV rzadko zwierzają się ze swoich problemów nawet najbliższym, bo boją się wypaść z roli opiekuńczej matki czy wspierającej żony. 6 maja br. odpowiedzi na trudne pytania czy też zwykłe, ludzkie wsparcie można uzyskać zupełnie anonimowo dzięki telefonowi zaufania Programu SHE.

Kobiety wciąż ukrywają swoje zakażenie ze strachu przed konsekwencjami społecznego wykluczenia, takimi jak samotność, brak wsparcia czy odrzucenie. Od 6 maja br. dzwoniąc pod nr 800 14 14 23 kobiety żyjące z HIV mogą wyjaśnić wątpliwości i znaleźć odpowiedzi na nurtujące je pytania związane m.in. z zachowaniem dobrego zdrowia i kondycji fizycznej, relacjami partnerskimi, seksualnością, życiem w rodzinie i planowaniem potomstwa, ujawnieniem zakażenia, radzeniem sobie z lękiem i depresją czy ochroną swoich praw. Są to najczęstsze zagadnienia poruszane przez kobiety podczas warsztatów, realizowanych w ramach Programu SHE. Infolinia jest dostępna również dla rodzin, partnerów i przyjaciół kobiet zakażonych HIV, którzy chcą dowiedzieć się, jak udzielać im potrzebnego wsparcia.

Wiele kobiet często wręcz panicznie boi się ujawnienia zakażenia i nie wie, gdzie zgłosić się po poradę i pomoc.

Informacje z niepewnych źródeł albo brak jakiejkolwiek wiedzy – pacjentki żyjące z HIV w poszukiwaniu odpowiedzi trafiają na ogromną lukę informacyjną. Tymczasem osoba, która dowiaduje się o zakażeniu HIV ma zwykle milion pytań. Dlatego infolinia SHE, która z jednej strony zapewnia anonimowość, a z drugiej dostarcza rzetelnych informacji, może okazać się niezastąpionym wsparciem dla wielu z nich – wyjaśnia Magdalena Ankiersztejn-Bartczak, realizator Programu SHE i prezes Fundacji Edukacji Społecznej.

Niezbędnego wsparcia i informacji udzielać będą same pacjentki – liderki Programu SHE, doskonale znający problemy kobiet zakażonych HIV. Telefon zaufania zapewni pełną anonimowość.

Infolinia SHE dostępna jest do końca grudnia 2013 pod numerem 800 14 14 23 w:

  • poniedziałki od 16.00 do 19.00
  • środy od 16.00 do 19.00
  • piątki od 16.00 do 20.00

Koszt połączenia z telefonów stacjonarnych i komórkowych to koszt jednego impulsu, według taryfy operatora.

Infolinia uruchomiona została w ramach europejskiego Programu SHE, skierowanego do kobiet seropozytywnych. Działania w ramach programu  skoncentrowane są na pomocy psychologicznej, ponieważ zakażenie HIV wiąże się z silnym obciążeniem psychicznym, które często jest przyczyną życiowej bezradności pacjentek. Program ma za zadanie wzmocnienie pozycji kobiet żyjących z HIV, poprawę ich jakości życia i uzyskanie możliwie najlepszej opieki medycznej.

Program SHE (ang. Strong, HIV Positive, Empowered Women – silne, HIV pozytywne, świadome swoich praw kobiety) to europejski projekt edukacyjny skierowany do kobiet seropozytywnych. Celem Programu jest wspieranie kobiet żyjących z HIV w dążeniu do poprawy jakości życia, w tym do uzyskania najlepszej możliwej opieki zdrowotnej i pomoc w tworzeniu sieci wzajemnego wsparcia. Program został opracowany przez międzynarodową grupę ekspertów z organizacji pozarządowych i specjalistów w leczeniu zakażenia HIV oraz kobiety żyjące z HIV. Program SHE powstał przy wsparciu Bristol-Myers Squibb, a za jego realizację w Polsce odpowiada Fundacja Edukacji Społecznej. Swoim patronatem Program objęły Krajowe Centrum ds. AIDS oraz Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny. Ambasadorką programu jest Małgorzata Socha. W ubiegłym roku w ramach Programu odbył się cykl pięciu otwartych warsztatów edukacyjnych, wydano poradnik dla moderatorek grup wsparcia dla seropozytywnych kobiet, broszurę edukacyjną dla pacjentek, a także uruchomiono stronę internetową www.programshe.pl.

Realizatorzy Programu SHE                                            Patroni Programu SHE

Bristol-Myers Squibb jest globalną firmą biofarmaceutyczną, której misją jest odkrywanie, opracowywanie i dostarczanie innowacyjnych leków, które pomagają chorym zwycięsko zmagać się z ciężkimi chorobami. Firma Bristol-Myers Squibb angażuje się w walkę z zakażeniem HIV od ponad dwóch dekad i czuje się zaszczycona, że może wspierać program SHE mający na celu wypełnienie znacznych niezaspokojonych potrzeb zdrowotnych kobiet zakażonych HIV.

Kontakt dla mediów:

Katarzyna Załęska, Grayling

Tel: +48 22 536 04 56, 601 319 745

e-mail: katarzyna.zaleska@grayling.com

Magdalena Ankiersztejn-Bartczak

Fundacja Edukacji Społecznej

Tel.: 692 478 229

e-mail: megamama@poczta.onet.pl

KiepskieTakie sobieMoże byćBardzo dobreSuper (1 głosów, średnia: 5,00 na 5)
Loading ... Loading ...

Dodaj komentarz

© 2009 zPlusami.pl All Rights Reserved. Podziękowania
korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu
AIDS i HIV
Serwis społecznościowy dla ludzi z HIV i chorych na AIDS. Dołącz do społeczności HIV, AIDS.
AIDS - (Acquired Immunodeficiency Syndrome) - Zespół nabytego niedoboru odporności - Jak zapobiegać, zarażeni HIV, Metody leczenia HIV i AIDS to wszystko w zPlusami.pl
HIV I AIDS to już nie tematu tabu! Nie obawiaj się o tym rozmawiać! Poznaj ludzi takich jak ty i zawiązuj znajomości! Tu znajdziesz wszystko o HIV i AIDS
Do twoje dyspozycji oddajemy - Forum HIV i Forum AIDS. Tematyczne grupy w których dowiesz się i spotkasz wartościowych i pozytywnych ludzi. Grupy AIDS i dużo artykułów o AIDS i HIV.
Polecamy: Wise | Blog IT |