zPlusami.pl Jedyna taka społeczność

Blog

Poznań: Anonimowy punkt HIV znowu działa

Przez pół roku Poznań był jedynym dużym miastem w Polsce, w którym nie istniał ani jeden anonimowy punkt badań na okoliczność HIV. Co ciekawe, poprzedni zamknięto… bo cieszył się zbyt wielkim zainteresowaniem.
Nowy punkt uruchomiono pod koniec czerwca. Mieści się przy szpitalu na ulicy Szwajcarskiej w Poznaniu. Czynny jest tylko dwa razy w tygodniu: w poniedziałki i środy, w godzinach od 9 do 11.

Tymczasem statystyki są alarmujące: w Europie Wschodniej, także w Polsce, liczba zakażeń wirusem HIV wzrasta. Specjaliści przyczyn takiego stanu rzeczy upatrują w braku wiedzy i profilaktyki.

- Od początku roku do końca czerwca 2012 w Poznaniu wirusa HIV wykryto u 26 osób, zaś 4 zachorowały na AIDS.
∨ Czytaj dalej
W powiecie poznańskim wykryto jeden przypadek – wyjaśnia Cyryla Staszewska, rzeczniczka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu.

Dla porównania, w roku 2011 w Poznaniu HIV stwierdzono u 52 osób, AIDS zaś u 6. Dla powiatu poznańskiego statystyki te wyniosły odpowiednio 12 i 1.

Czy to oznacza, że liczba zachorowań w regionie utrzymuje się na stabilnym poziomie? Niekoniecznie. Jak podkreśla Cyryla Staszewska, trzeba pamiętać, że to przypadki zgłoszone do PSSE. Ilu przypadków nie zgłoszono – tego nie wie nikt.

- Większość osób zaraża się poprzez kontakty seksualne. Młodzieży brakuje wiedzy, nie odnoszą możliwości zakażenia do siebie. Gdy dowiadują się o zakażeniu, są zaskoczeni – mówi Magdalena Ankiersztejn-Bartczak, prezes Fundacji Edukacji Społecznej.

W Polsce oficjalnie wiadomo o 15 tys. osób zakażonych wirusem HIV. Specjaliści szacują, że rzeczywista ich liczba może sięgać nawet 35 tysięcy.
Źródło: Gloswielkopolski.pl

KiepskieTakie sobieMoże byćBardzo dobreSuper (Jeszcze nie oceniony)
Loading ... Loading ...

Dodaj komentarz

© 2009 zPlusami.pl All Rights Reserved. Podziękowania
korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu
AIDS i HIV
Serwis społecznościowy dla ludzi z HIV i chorych na AIDS. Dołącz do społeczności HIV, AIDS.
AIDS - (Acquired Immunodeficiency Syndrome) - Zespół nabytego niedoboru odporności - Jak zapobiegać, zarażeni HIV, Metody leczenia HIV i AIDS to wszystko w zPlusami.pl
HIV I AIDS to już nie tematu tabu! Nie obawiaj się o tym rozmawiać! Poznaj ludzi takich jak ty i zawiązuj znajomości! Tu znajdziesz wszystko o HIV i AIDS
Do twoje dyspozycji oddajemy - Forum HIV i Forum AIDS. Tematyczne grupy w których dowiesz się i spotkasz wartościowych i pozytywnych ludzi. Grupy AIDS i dużo artykułów o AIDS i HIV.
Polecamy: Wise | Blog IT |