zPlusami.pl Jedyna taka społeczność

Blog

Podsumowanie Najnowszych Informacji na Temat Leczenia i Badań HIV/AIDS na dzień 20 lipca 2011

Myles Helfand, The Body
W podsumowaniu najnowszych informacji na temat leczenia i badań HIV/AIDS opracowanym przez serwis The Body przyjrzymy się rzeczowo ostatnim wartym odnotowania wynikom badań dotyczących HIV – w szczególności badań dotyczących terapii HIV oraz problemów zdrowotnych ludzi żyjących z HIV.

W tym tygodniu liczne informacje o badaniach nad terapią HIV i badaniach dotyczących zdrowia podawano w ramach głównych wiadomości. Wiąże się to przede wszystkim z dużą konferencją na temat badań nad HIV/AIDS, która właśnie zakończyła się w Rzymie: 6 Międzynarodową Konferencją Stowarzyszenia ds. AIDS na temat Patogenezy, Terapii i Zapobiegania HIV (IAS 2011).  Na spotkaniu, które odbywa się raz na dwa lata, często przedstawiane są ważne nowe odkrycia z ostatnich badań.

Poniżej przedstawiono zestaw najważniejszych punktów konferencji. Więcej informacji na temat konferencji znajduje się na stronie internetowej The Body.

Terapia HIV: Działa w Dwie Strony

Najważniejszą wiadomością na IAS 2011 – a przynajmniej wiadomością, która wywołała największe poruszenie w największych mediach – była informacja na temat profilaktyki stosowanej przed narażeniem, tzw. PrEP. PrEP  to potencjalna strategia zapobiegania HIV, w ramach której osoba niezakażona HIV przyjmuje codziennie leki przeciw HIV (zazwyczaj tylko raz dziennie Truvada [tenofowir/FTC] lub Viread [Tenofowir]) z nadzieją, że zmniejszy w ten sposób ryzyko zarażenia się HIV od zainfekowanego partnera.

Jak dotychczas nadzieja ta okazuje się prawdziwa. W zeszłym tygodniu pojawiły się informacje na temat dwóch badań, które wykazały, że PrEP może zmniejszać o połowę lub więcej ryzyko zakażenia HIV u niezakażonych HIV heteroseksualnych mężczyzn i kobiet, którzy utrzymują kontakty seksualne z partnerami żyjącymi z HIV. Bardziej szczegółowe odkrycia dokonane w trakcie tych badań zostały przedstawione na IAS 2011. Są one zgodne z podobnymi odkryciami opublikowanymi w ubiegłym roku, dotyczącymi stosowania PrEP u mężczyzn utrzymujących kontakty seksualne z mężczyznami, i wydają się być sprzeczne z opublikowanym wcześniej w tym roku badaniem, które sugerowało, że PrEP nie działa w przypadku heteroseksualnych kobiet.

Wyniki nowych badań wywołały burzę pytań na temat PrEP, w szczególności na temat, czy (i w jaki sposób) przyjmowanie leków przeciw HIV powinno stać się częścią zalecanej dziennej diety osoby niezakażonej HIV. Jednakże, jak wskazało kilku aktywistów zajmujących się HIV/AIDS, należy tu postawić jeszcze jedno ważne pytanie:

Zamiast martwić się, w jaki sposób podawać leki przeciw HIV osobom niezakażonym, czy nie powinniśmy podjąć większych starań, aby osoby już zakażone HIV otrzymały potrzebne im leki?

Zaledwie kilka miesięcy temu widzieliśmy wyniki znaczącego badania znanego jako HPTN 052. Badanie to pokazało, że w przypadku osób żyjących z HIV i objętych skuteczną terapią HIV ryzyko przeniesienia HIV na partnera ulegało zmniejszeniu o przynajmniej 96 procent, a być może i więcej. Dalsze wyniki z tego samego badania, po raz pierwszy przedstawione na IAS 2011, dodają kolejne dobre wiadomości: Jeżeli osoby żyjące z HIV rozpoczną terapię przy stosunkowo wysokiej liczbie komórek CD4 – powyżej 550 – ryzyko rozwinięcia u nich poważnej choroby zdaje się spadać o 40 procent.

Większość z osób, które zgłosiły się do udziału w HPTN 052 mieszka w Afryce i w Azji, tak więc ci z nas, którzy mieszkają w bogatszych krajach powinni zachować ostrożność w wyciąganiu zbyt wielu bezpośrednich wniosków (główną „poważną chorobą”, o jakiej była mowa w badaniu, była gruźlica, która nie stanowi głównego problemu w większości zachodnich krajów. Dodatkowo, chociaż odsetek występowania poważnej choroby spadł wśród osób rozpoczynających wcześnie terapię, odsetek zgonów nie zmalał, chociaż osoby objęte badaniem były monitorowane średnio jedynie przez okres czasu krótszy niż dwa lata).  Jest to jednak jedynie najnowsze z coraz dłuższej serii badań, które sugerują, że rozpoczęcie terapii HIV – i rozpoczęcie jej stosunkowo szybko  – jest znacznie lepsze dla wszystkich zainteresowanych niż nierozpoczynanie terapii.

Jednakże pięć lat po zarekomendowaniu przez Amerykańskie Centra ds. Zwalczania i Zapobiegania Chorobom rutynowych badań na obecność HIV dla wszystkich w nadziei, że zwiększy to liczbę osób, które poznają swój status i rozpoczną terapię, o badaniach na obecność HIV na znacznej części terytorium USA można powiedzieć wszystko, tylko nie to, że są rutynowe. Jednocześnie właściwie każdego tygodnia ubiegłego roku musieliśmy zapisać nową wartość w księdze rekordów Listy Najdłużej Czekających na Amerykańskie Programy Wsparcia Leczenia AIDS. (Obecnie w USA ponad 8.600 osób żyjących z HIV oczekuje na otrzymanie leków za pośrednictwem programów, nawet w przypadku, gdy może to być dla nich jedyny sposób uzyskania dostępu do terapii, na którą w innym razie nie mogą sobie pozwolić. Nieznana liczba dodatkowych osób została usunięta z programów wyłącznie ze względu na zmiany, jakie niektóre stany wprowadziły w zasadach dostępności.)

Dowody w coraz większym stopniu pokazują, że najlepszym sposobem na poprawę zdrowia osób z HIV, z jednoczesnym zapewnieniem, że HIV nie zostanie przeniesiony z jednej osoby na drugą, jest udzielenie pomocy jak największej liczbie osób z HIV w uzyskaniu terapii przeciw HIV. A kiedy przeważająca część świata dogoni dowody?

Dalsze informacje i analizy można znaleźć, między innymi w:

Problemy z Układem Kostnym u Osób Żyjących z HIV: Prosimy o Pokazanie Rzeczywistych Złoczyńców

W ciągu kliku ostatnich lat stało coraz bardziej widoczne, że osoby z HIV są obarczone większym ryzykiem wystąpienia chorób kości (lub złamań) w miarę starzenia się, niż osoby niezakażone HIV.

Zaobserwowano również, że wśród osób żyjących z HIV bardzo powszechnie występuje niska gęstość mineralna kości. Pytanie brzmi: Dlaczego? W miarę przybywania badań zajmujących się tym zagadnieniem, odpowiedź nadal brzmi: Tak naprawdę nie wiemy, dlaczego? Czy przyczyną jest sam HIV? Czy też terapia przeciw HIV? Czy jest to jakieś inna tajemnicza kombinacja przyczyn, która z większym prawdopodobieństwem występuje u osób z HIV?

Nowe badania przedstawione na IAS 2011 mogą stanowić mały krok naprzód w uzyskaniu odpowiedzi na te pytania. Badanie oparte o analizę dokumentacji medycznej ponad 56.000 amerykańskich weteranów wojskowych żyjących z HIV pokazało, że złamania kości występują ponad dwa razy częściej w epoce HAART (tj., od 1996 roku, roku, w którym stała się dostępna wielolekowa terapia przeciw HIV) niż w okresie przed HAART. Stwierdzono również, że w szczególności dwa leki przeciw HIV, Viread (jeden z leków stosowany w lekach złożonych Atripla i Truvada) oraz Kaletra (lopinawir/ritonawir), wiążą się z wyższym ryzykiem wystąpienia złamań kości. Okazało się, że Viread zwiększał ryzyko wystąpienia złamania o około 12 procent rocznie, a  Kaletra zwiększała ryzyko o około 9 procent rocznie. (Należy jednakże pamiętać, że w badaniu stwierdzono, iż ryzyko wystąpienia złamania kości u osoby żyjącej z HIV było znacznie niższe niż 1 procent każdego roku, a więc jeżeli nawet wzrośnie ono o 12 procent w skali roku, nadal pozostanie bardzo niskie.)

Jednakże pomimo odkryć dotyczących Viread i Kaletra, badanie nie pozwoliło na stwierdzenie ogólne, że terapia przeciw HIV zwiększa ryzyko wystąpienia złamań kości u danej osoby. Pokazało ono również, że niezależnie od ryzyka dla układu kostnego powodowanego przez lek przeciw HIV, blednie ono w zestawieniu z tradycyjnymi czynnikami ryzyka dla problemów z kośćmi, obejmujących palenie papierosów, rasę kaukaską, niedowagę, zachorowanie na żółtaczkę typu C oraz po prostu starzenie się.

W dużym stopniu stwierdzenia te są zgodne z naszą wiedzą na temat chorób układu krążenia. U osób z HIV z większym prawdopodobieństwem mogą wystąpić problemy z sercem, i wskazano niektóre leki przeciw HIV, które mogą się do tego przyczyniać. Są też pewne oznaki, że sam HIV może tu odgrywać pewną rolę. Jednakże, co istotniejsze, bardziej tradycyjne czynniki ryzyka dla serca zdają się mieć największy wpływ: palenie papierosów, wysoki poziom cholesterolu, ciśnienie krwi, występowanie chorób serca w rodzinie, wiek, i tak dalej. Wydaje się, że podobnie zaczyna się kształtować sytuacja w przypadku problemów z kośćmi. (Inne badanie przedstawione podczas IAS 2011 podawało, że stwardnienie tętnicy wieńcowej – kluczowa miara ryzyka wystąpienia choroby serca – wydaje się być również powiązane z niską gęstością kości biodrowej .)

Dodatkowe (i powiązane) informacje można znaleźć w:

Inne Główne Tematy Badań przedstawione na IAS 2011

Znacznie więcej informacji z tej konferencji można uzyskać przeszukując nasz spis artykułów. Spis zawiera (między innymi) linki do następujących publikacji

KiepskieTakie sobieMoże byćBardzo dobreSuper (2 głosów, średnia: 5,00 na 5)
Loading ... Loading ...

Dodaj komentarz

© 2009 zPlusami.pl All Rights Reserved. Podziękowania
korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu
AIDS i HIV
Serwis społecznościowy dla ludzi z HIV i chorych na AIDS. Dołącz do społeczności HIV, AIDS.
AIDS - (Acquired Immunodeficiency Syndrome) - Zespół nabytego niedoboru odporności - Jak zapobiegać, zarażeni HIV, Metody leczenia HIV i AIDS to wszystko w zPlusami.pl
HIV I AIDS to już nie tematu tabu! Nie obawiaj się o tym rozmawiać! Poznaj ludzi takich jak ty i zawiązuj znajomości! Tu znajdziesz wszystko o HIV i AIDS
Do twoje dyspozycji oddajemy - Forum HIV i Forum AIDS. Tematyczne grupy w których dowiesz się i spotkasz wartościowych i pozytywnych ludzi. Grupy AIDS i dużo artykułów o AIDS i HIV.
Polecamy: Wise | Blog IT |