zPlusami.pl Jedyna taka społeczność

Blog

Nastąpił przełom w leczeniu wirusa HIV?

Naukowcy w Niemczech informują, że byli w stanie wyleczyć człowieka zakażonego wirusem HIV. Jeśli to prawda, oznaczałoby to postęp naukowy, ale niekoniecznie postęp w leczeniu – mówią jednak inni naukowcy, którzy zapoznali się z metodą.

PH / CNN

W badaniu, które zostało opublikowane w zeszłym tygodniu w internetowym wydaniu dziennika “Blood”, naukowcy szkoły medycznej Charité – Universitätsmedizin Berlin wyleczyli mężczyznę zakażonego wirusem HIV, który także miał ostrą białaczkę szpikową (acute myeloid leukemia), czyli raka systemu immunologicznego. Naukowcy wyczyścili jego system immunologiczny poprzez chemioterapię i radioterapię oraz przeprowadzili przeszczep szpiku.

W czasie transplantacji, którą przeprowadzono w lutym 2007 roku, mężczyzna przestał przejmować leki na HIV.

Trzynaście miesięcy później, po nawrocie białaczki, chory przeszedł drugi etap leczenia, po którym nastąpił drugi przeszczep od tego samego dawcy.

Jak poinformowali autorzy badania, komórki macierzyste dawcy zawierały rzadką, dziedziczną mutacje genową, która sprawiała, że były one naturalnie odporne na zakażenie wirusem HIV. Na czele naukowców stała Kristina Allers, która zakładała hipotezę, że niezależnie od tego HIV z czasem powróci, ale tak się nie stało.

Naukowcy podają, że po trzech i pół roku od odstawienia leków na HIV, pacjent nie wykazuje żadnych symptomów ani białaczki, ani zakażenia HIV, a jego system immunologiczny wrócił do normalnej pracy. – Nasze wyniki zdecydowanie sugerują, że w przypadku tego pacjenta doszło do wyleczenia HIV – informują autorzy badania.

Jednak naukowcy specjalizujący się w AIDS przewidują, że raport ten będzie miał niewielki wpływ na samo leczenie choroby.

- To prawdopodobnie jest lekarstwo, ale jego cena jest zbyt droga – mówi doktor Michael Saag, profesor medycyny i dyrektor Uniwersytetu Alabama w Ośrodku AIDS w Birmingham.

Jak zauważa Saag, “aby otrzymać komórki dawcy, trzeba zniszczyć cały system immunologiczny” i dopiero przeprowadzić przeszczep szpiku. – W tym przypadku Paragrafem-22 jest fakt, że najlepszymi kandydatami do leczenia są, w najlepszej sytuacji, ludzie, którzy są zdrowi i nie mają białaczki – mówi.

Lekarz dodaje, że leczenie związane ze zniszczeniem systemu immunologicznego “jest bardzo ryzykowne”.

- Nawet, jeśli ktoś nie umrze po przeszczepie, występują komplikacje, które znacznie utrudniają tym ludziom życie – mówi, wspominając choćby o Graft-Versus-Host Disease, GVHD, czyli chorobie zwanej przeszczep przeciwko gospodarzowi, gdzie komórki dawcy atakują ciało pacjenta. W wielu przypadkach, przeszczep kończy się tragicznie.

- Badanie to jest więc udowodnieniem pewnego konceptu, że nasze rozumienie biologii HIV jest właściwe, i że jeśli wyeliminuje się – nie tylko w teorii, ale też w praktyce – wszystkie komórki w ciele, które produkują HIV i zamieni się je przez komórki niezainfekowane, ma się lekarstwo – wyjaśnił Saag.

Lekarz dodaje jednak, że obecnie zakażenie wirusem HIV nie zawsze oznacza tragiczny wynik, jaki był normą do połowy lat 1990-tych, kiedy udało się stworzyć bardziej skuteczne leki na HIV.

- Możemy sprawić, że ludzie będą mieli przed sobą normalną długość życia – mówi. – Oznacza to, że 25-latek, u którego dzisiaj zdiagnozuje się HIV, ma spore szanse dożyć do 80, 85, czy 90 lat.

Lekarz zauważa, że kolejnym ograniczeniem dla tego rodzaju leczenia jest fakt, że w przypadku każdego pacjenta kosztowałoby to setki tysięcy dolarów.

- Takie leczenie nie będzie miało zastosowania, dopóki u chorego nie będzie białaczki lub chłoniaka oraz nie wystąpi konieczność organizowania przeszczepu szpiku – mówi Saag.

Doktor Anthony Fauci, dyrektor Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych (National Institute of Allergy and Infectious Diseases), również uznał to rozwiązanie za „niepraktyczne”.

- Trudno znaleźć odpowiedniego dawcę do tego rodzaju przeszczepu – napisał w swoim oświadczeniu. – Ale jeszcze trudniej znaleźć odpowiedniego dawcę, który ma wadę genetyczną tego rodzaju, ponieważ taka wada występuję tylko u 1 proc. ludzkości rasy kaukaskiej i u 0 % rasy czarnej. To jest bardzo rzadkie.

Sam HIV jednak do rzadkich nie należy. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO – World Health Organization), 33,4 miliony ludzi na świecie zakażonych jest wirusem HIV, który wywołuje chorobę AIDS.

Tłumaczenie: Onet.pl.

KiepskieTakie sobieMoże byćBardzo dobreSuper (1 głosów, średnia: 5,00 na 5)
Loading ... Loading ...

One response to “Nastąpił przełom w leczeniu wirusa HIV?”

  1. Avatar of krzysiek krzysiek mówi:

    Niech coś w końcu wymyśla żeby się tego pozbyć……

Dodaj komentarz

© 2009 zPlusami.pl All Rights Reserved. Podziękowania
korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu
AIDS i HIV
Serwis społecznościowy dla ludzi z HIV i chorych na AIDS. Dołącz do społeczności HIV, AIDS.
AIDS - (Acquired Immunodeficiency Syndrome) - Zespół nabytego niedoboru odporności - Jak zapobiegać, zarażeni HIV, Metody leczenia HIV i AIDS to wszystko w zPlusami.pl
HIV I AIDS to już nie tematu tabu! Nie obawiaj się o tym rozmawiać! Poznaj ludzi takich jak ty i zawiązuj znajomości! Tu znajdziesz wszystko o HIV i AIDS
Do twoje dyspozycji oddajemy - Forum HIV i Forum AIDS. Tematyczne grupy w których dowiesz się i spotkasz wartościowych i pozytywnych ludzi. Grupy AIDS i dużo artykułów o AIDS i HIV.
Polecamy: Wise | Blog IT |