zPlusami.pl Jedyna taka społeczność
Szukane słowo:
Znaleziono 1 hasło pasujących do zapytania WIREMIA
WIREMIA
Wiremia (ang. viral load - VL; ładunek wirusa)- Wiremia to termin określający wykrywalność wirusa zawartą w mililitrze (ml) krwi.
Testy określające poziom wiremii określają liczbę cząstek HIV w surowicy krwi. Robi się to poszukując materiału genetycznego HIV, to znaczy RNA HIV.
Wynik poziomu wiremii przedstawiany jest jako liczba kopii RNA wirusa w mililitrze krwi (RNA HIV/ml). Niekiedy wynik wiremii przedstawiany jest w skali logarytmicznej (log10), o czym będzie jeszcze mowa dalej.
Istnieje kilka różnych metod oznaczania poziomu wiremii wykorzystujących techniki molekularne.
Im więcej HIV jest we krwi, im wyższy jest poziom wiremii, tym szybciej może się obniżać liczba komórek CD4 i zwiększać ryzyko wystąpienia objawów lub chorób związanych z zakażeniem w ciągu najbliższych kilku lat. Poziom wiremii we krwi ulega zmianom u osób nieleczonych lekami antyretrowirusowymi.
Wykazano, że dwa kolejne testy wykonywane z tej samej próbki krwi mogą dawać wyniki różniące się od siebie trzykrotnie. Oznacza to, że powodu do niepokoju nie ma, kiedy poziom wiremii wzrośnie na przykład z 5 000 do 15 000 kopii RNA HIV/ml.
Jeśli wyniki wiremii w ciągu kilku miesięcy wykazują tendencję rosnącą lub kiedy wzrost jest większy od trzykrotnego, wówczas może to być powodem do obaw. Zanim jednak zostanie zdiagnozowany wirus, lepiej powtórzyć badanie i sprawdzić, jak jest naprawdę.
By możliwe było porównanie kolejnych wyników poziomu wiremii wskazane jest wykonywanie tych badań w tym samym laboratorium, tą samą metodą.


Opracowane dzięki: zPlusami.pl

L O S O W E   H A S Ł A
Możesz pomóc nam ulepszyć słownik. Wystarczy że klikniesz słowo które widzisz pod spodem. I uzupełnisz opis.
© 2009 zPlusami.pl All Rights Reserved. Podziękowania
korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu
AIDS i HIV
Serwis społecznościowy dla ludzi z HIV i chorych na AIDS. Dołącz do społeczności HIV, AIDS.
AIDS - (Acquired Immunodeficiency Syndrome) - Zespół nabytego niedoboru odporności - Jak zapobiegać, zarażeni HIV, Metody leczenia HIV i AIDS to wszystko w zPlusami.pl
HIV I AIDS to już nie tematu tabu! Nie obawiaj się o tym rozmawiać! Poznaj ludzi takich jak ty i zawiązuj znajomości! Tu znajdziesz wszystko o HIV i AIDS
Do twoje dyspozycji oddajemy - Forum HIV i Forum AIDS. Tematyczne grupy w których dowiesz się i spotkasz wartościowych i pozytywnych ludzi. Grupy AIDS i dużo artykułów o AIDS i HIV.
Polecamy: Wise | Blog IT |