zPlusami.pl Jedyna taka społeczność
Szukane słowo:
Znaleziono 1 hasło pasujących do zapytania PROFILAKTYKA POEKSPOZYCYJNA HIV
PROFILAKTYKA POEKSPOZYCYJNA HIV
Profilaktyka poekspozycyjna HIV (ang. post-exposure prophylaxis, PEP) – metoda leczenia rozpoczynana zaraz po ekspozycji, która pozwala na całkowite usunięcie wirusa HIV z organizmu i uniknięcie zarażenia. Odbywa się w momencie, gdy wirus nie zdążył jeszcze opanować organizmu (maksymalnie do 72 godzin po zakażeniu).
Profilaktyka prowadzona po ekspozycji na materiał potencjalnie zakaźny stanowi istotny element zapobiegania zakażeniu HIV. Jednocześnie podczas jej stosowania pacjent narażony jest na wystąpienie dolegliwości psychicznych i fizycznych.
Profilaktyka poekspozycyjna (PPE) zakażenia HIV stanowi jeden z elementów zapobiegania zakażeniom po kontakcie z patogenem. Postępowanie zapobiegawcze uwzględnia w uzasadnionych wypadkach podanie leków antyretrowirusowych, które mogą wywołać poważne działania uboczne.
W przypadku narażenia na ekspozycję (przedostanie się wirusa do organizmu) na przykład poprzez ukłucie igłą lub seks bez zabezpieczenia (zob. bezpieczniejszy seks), lekarz powinien podjąć decyzję o rozpoczęciu metody profilaktyki poekspozycyjnej. Im wcześniej nastąpi rozpoczęcie, tym większa jest szansa powodzenia (zwykle 24 godziny). Po upływie 72 godzin profilaktyka jest zwykle nieskuteczna. W każdym przypadku należy zgłosić się do odpowiednio przygotowanej instytucji medycznej, która oceni adekwatność stosowania PEP.
PEP polega na podaniu pacjentowi kombinacji kilku leków antyretrowirusowych (nukleozydowy inhibitor odwrotnej transkryptazy i dwa inhibitory proteazy) w dużych dawkach przez okres około jednego miesiąca, ilość i rodzaj leków zależą do ryzyka. Metoda ta wiąże się z wysokim poziomem uciążliwych skutków ubocznych (nudności, zmęczenie, biegunka, wymioty itd.), może jednak uchronić pacjenta przez zakażeniem HIV, nawet jeżeli wirus przedostał się już do organizmu. Powodzenie PEP jest uzależnione od czasu, jaki upłynął od ekspozycji do rozpoczęcia terapii i od ilości kopii wirusa, które wniknęły do organizmu.
Koszt terapii w Polsce wynosi około 4 000 zł (rok 2009). W niektórych krajach (np. w Wielkiej Brytanii) jest całkowicie refundowany przez publiczną służbę zdrowia.

Opracowane dzięki: zPlusami.pl

L O S O W E   H A S Ł A
Możesz pomóc nam ulepszyć słownik. Wystarczy że klikniesz słowo które widzisz pod spodem. I uzupełnisz opis.
© 2009 zPlusami.pl All Rights Reserved. Podziękowania
korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu
AIDS i HIV
Serwis społecznościowy dla ludzi z HIV i chorych na AIDS. Dołącz do społeczności HIV, AIDS.
AIDS - (Acquired Immunodeficiency Syndrome) - Zespół nabytego niedoboru odporności - Jak zapobiegać, zarażeni HIV, Metody leczenia HIV i AIDS to wszystko w zPlusami.pl
HIV I AIDS to już nie tematu tabu! Nie obawiaj się o tym rozmawiać! Poznaj ludzi takich jak ty i zawiązuj znajomości! Tu znajdziesz wszystko o HIV i AIDS
Do twoje dyspozycji oddajemy - Forum HIV i Forum AIDS. Tematyczne grupy w których dowiesz się i spotkasz wartościowych i pozytywnych ludzi. Grupy AIDS i dużo artykułów o AIDS i HIV.
Polecamy: Wise | Blog IT |