zPlusami.pl Jedyna taka społeczność
Szukane słowo:
Znaleziono 1 hasło pasujących do zapytania DYSKRYMINACJA
DYSKRYMINACJA
Dyskryminacja (łac. discriminatio) Dyskryminacja to rozróżnianie, oddzielanie, pokrzywdzenie, nierówne traktowanie, nieszanowanie, wykluczanie społeczne. Dyskryminacja objawia się poprzez traktowanie danej osoby lub grupy mniej przychylnie, niż innej w porównywalnej sytuacji ze względu na jakąś cechę (płeć, orientacje seksualną, wiek, niepełnosprawność, religię, przekonania, pochodzenie etniczne czy rasowe). Dyskryminacja jest związana z konstelacjami władzy.
Dyskryminacja jest formą nierównego traktowania pojedynczych osób i grup na różnych płaszczyznach i jako taka jest sprzeczna w każdym względzie z podstawową zasadą Praw Człowieka.
Rodzaje dyskryminacji- Mobbing (stanowi jedną z najgorszych form dyskryminacji); nierówne szanse (w odniesieniu do awansu zawodowego, wyższych zarobków czy kształcenia); dyskwalifikacja; agresja słowna; przemoc psychiczna; stygmatyzacja; dyskryminacja widoczna; dyskryminacja niewidoczna
Objawy dyskryminacji mogą przybrać formę:
  • Dyskryminacja bezpośrednia, tzn. osoba traktowana jest mniej przychylnie niż traktuje się lub traktowano by inną osobę w porównywalnej sytuacji wyłącznie z powodu "odmienności"
  • Dyskryminacja pośrednia, czyli występująca w przypadku, gdy pozornie neutralne warunki, kryteria lub praktyki stosowane są na równi wobec wszystkich, lecz w sposób szczególny dotykają konkretną grupę społeczną.

W stosunkach międzynarodowych dyskryminacja jakiegoś państwa lub grupy państw oznacza przyznawanie im mniejszych praw niż pozostałym i stosowana bywa jako forma nacisku politycznego lub ekonomicznego ze względu na negatywną ocenę zachowania takiego kraju na arenie międzynarodowej.


Opracowane dzięki: zPlusami.pl

L O S O W E   H A S Ł A
Możesz pomóc nam ulepszyć słownik. Wystarczy że klikniesz słowo które widzisz pod spodem. I uzupełnisz opis.
© 2009 zPlusami.pl All Rights Reserved. Podziękowania
korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu
AIDS i HIV
Serwis społecznościowy dla ludzi z HIV i chorych na AIDS. Dołącz do społeczności HIV, AIDS.
AIDS - (Acquired Immunodeficiency Syndrome) - Zespół nabytego niedoboru odporności - Jak zapobiegać, zarażeni HIV, Metody leczenia HIV i AIDS to wszystko w zPlusami.pl
HIV I AIDS to już nie tematu tabu! Nie obawiaj się o tym rozmawiać! Poznaj ludzi takich jak ty i zawiązuj znajomości! Tu znajdziesz wszystko o HIV i AIDS
Do twoje dyspozycji oddajemy - Forum HIV i Forum AIDS. Tematyczne grupy w których dowiesz się i spotkasz wartościowych i pozytywnych ludzi. Grupy AIDS i dużo artykułów o AIDS i HIV.
Polecamy: Wise | Blog IT |