zPlusami.pl Jedyna taka społeczność
Szukane słowo:
Znaleziono 1 hasło pasujących do zapytania BŁONA ŚLUZOWA
BŁONA ŚLUZOWA
Błona śluzowa, śluzówka (łac.mucosa), odpowiednik naskórka znajdujący się po wewnętrznej stronie ciała. Z naskórkiem łączy się w otworach ciała, np. w jamie ustnej.
Każda błona śluzowa składa się z:
- pokrywającego ją nabłonka,
- leżącej pod nim blaszki właściwej zbudowanej z tkanki łącznej (zazwyczaj wiotkiej).
Pod blaszką właściwą znajduje się przeważnie (nie zawsze) również łącznotkankowa błona podśluzowa, umożliwiająca ograniczoną przesuwalność błony śluzowej względem podłoża Blaszka właściwa i błona podśluzowa zawierają naczynia krwionośne, włókna nerwowe, zazwyczaj także małe gruczoły wydzielające na powierzchnię błony śluzowej. Większość wewnętrznych przewodów organizmu posiada ścianę o podobnym układzie warstw – idąc od światła są to: błona śluzowa, błona podśluzowa (nie zawsze), warstwa mięśni gładkich i zewnętrzna warstwa łącznotkankowa (włóknista).
Błony śluzowe stanowią część układu immunologicznego wydzielniczego. Błona śluzowa spełnia głównie funkcje ochronną w narządach oraz funkcje absorbującą substancje odżywcze w przewodzie pokarmowym. Błona śluzowa wyściela od wewnątrz narządy m.in. układu pokarmowego, układu oddechowego, układu moczowego, układu rozrodczego i in.

Opracowane dzięki: zPlusami.pl

L O S O W E   H A S Ł A
Możesz pomóc nam ulepszyć słownik. Wystarczy że klikniesz słowo które widzisz pod spodem. I uzupełnisz opis.
© 2009 zPlusami.pl All Rights Reserved. Podziękowania
korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu
AIDS i HIV
Serwis społecznościowy dla ludzi z HIV i chorych na AIDS. Dołącz do społeczności HIV, AIDS.
AIDS - (Acquired Immunodeficiency Syndrome) - Zespół nabytego niedoboru odporności - Jak zapobiegać, zarażeni HIV, Metody leczenia HIV i AIDS to wszystko w zPlusami.pl
HIV I AIDS to już nie tematu tabu! Nie obawiaj się o tym rozmawiać! Poznaj ludzi takich jak ty i zawiązuj znajomości! Tu znajdziesz wszystko o HIV i AIDS
Do twoje dyspozycji oddajemy - Forum HIV i Forum AIDS. Tematyczne grupy w których dowiesz się i spotkasz wartościowych i pozytywnych ludzi. Grupy AIDS i dużo artykułów o AIDS i HIV.
Polecamy: Wise | Blog IT |