zPlusami.pl Jedyna taka społeczność

Blog

Zielone światło dla nowatorskiego leku.

Truvada stanie się już wkrótce pierwszym lekiem prewencyjnym przeciwko AIDS. Komisja ekspertów zaleciła FDA (amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków) wprowadzenie go na rynek. FDA nie jest związana ich rekomendacjami, jednak praktyka pokazuje, że są one realizowane. Ostateczna decyzja w sprawie nowego leku zostanie podjęta na posiedzeniu FDA 15. czerwca.

fot. Gilead Sciences Europe Ltd

22 ekspertów w ogromnej większości poparła komercjalizację leku Truvada, wyprodukowanego przez amerykańskie laboratorium Gilead Sciences. Preparat zalecono przede wszystkim niezakażonym parom homoseksualnym, parom heteroseksualnym, w których przynajmniej jeden z partnerów jest seropozytywny oraz wszystkim osobom, które podejmują ryzykowne zachowania seksualne i są zagrożone zakażeniem.

Truvada jest lekiem powstałym z kombinacji dwóch preparatów antyretrowirusowych, tenofoviru i emtrycitabiny. Już przepisuje się go osobom zarażonym HIV. Koszt terapii waha się pomiędzy 12 a 14 tys. dolarów rocznie.

Ochronna skuteczność Truvady potwierdzono szeroko zakrojonymi badaniami klinicznymi przeprowadzonymi pomiędzy lipcem 2007 a grudniem 2009 roku w sześciu krajach, m.in. Brazylii, RPA i Stanach Zjednoczonych. Zostały one w większości sfinansowane przez amerykański Narodowy Instytut Zdrowia (NIH).

Wyniki są zaskakujące: pigułka zmniejszyła ryzyko zarażenia o niemal 44 procent w grupie wysokiego ryzyka. Jak się okazało, w przypadku mężczyzn, którzy przyjmowali pigułkę najbardziej konsekwentnie (dzięki czemu przez 90 procent czasu mieli we krwi aktywny poziom leku) ryzyko zarażenia w ciągu 2 lat spadło aż o 73 procent w porównaniu z osobami przyjmującymi placebo.

Źródło: Onet.pl

KiepskieTakie sobieMoże byćBardzo dobreSuper (Jeszcze nie oceniony)
Loading ... Loading ...

Dodaj komentarz

© 2009 zPlusami.pl All Rights Reserved. Podziękowania
korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu
AIDS i HIV
Serwis społecznościowy dla ludzi z HIV i chorych na AIDS. Dołącz do społeczności HIV, AIDS.
AIDS - (Acquired Immunodeficiency Syndrome) - Zespół nabytego niedoboru odporności - Jak zapobiegać, zarażeni HIV, Metody leczenia HIV i AIDS to wszystko w zPlusami.pl
HIV I AIDS to już nie tematu tabu! Nie obawiaj się o tym rozmawiać! Poznaj ludzi takich jak ty i zawiązuj znajomości! Tu znajdziesz wszystko o HIV i AIDS
Do twoje dyspozycji oddajemy - Forum HIV i Forum AIDS. Tematyczne grupy w których dowiesz się i spotkasz wartościowych i pozytywnych ludzi. Grupy AIDS i dużo artykułów o AIDS i HIV.
Polecamy: Wise | Blog IT |