zPlusami.pl Jedyna taka społeczność

Blog

Rozmowa z dzieckiem na temat swojego statusu HIV, lub statusu Twojego dziecka

Zastanawiając się nad rozmową ze swoimi dziećmi na temat swojego statusu HIV lub statusu Twoich dzieci możesz odczuwać różnorodne emocje. Normalne w tej sytuacji jest uczucie strachu, niepokoju, winy lub przytłoczenia. Pomocne może być omówienie Twoich odczuć z osobą, której możesz zaufać, na przykład z pracownikiem służby zdrowia, doradcą, członkiem rodziny lub przyjacielem. Rozmowa może dotyczyć sposobu przedstawienia i treści tego, co chcesz powiedzieć. Możesz również porozmawiać o swoich planach ujawnienia (poinformowania) swojego statusu z osobami, które znają już Twój status HIV, umożliwiając im przygotowanie się na udzielanie dokładnych, uspokajających i spokojnych odpowiedzi, jeżeli dzieci podejmą ten temat w rozmowie z nimi.

Uwzględnij znane Ci wiadomości na temat swojej rodziny: w jaki sposób Twoje dzieci poznają nowe informacje, co Twoje dzieci już wiedzą na temat HIV oraz co może dać największe wsparcie Twojej rodzinie. Wykorzystaj tę wiedzę przy podejmowaniu decyzji o sposobie ujawnienia statusu HIV swojej rodzinie. Chociaż nie ma jednego idealnego sposobu ujawnienia, możesz podjąć kilka kroków, aby się do niego przygotować.

Informowanie swoich dzieci, że jesteś osobą żyjącą z HIV (HIV+)

Informowanie swoich dzieci, że jesteś osobą HIV+ może być naprawdę trudne. Pomocne może być przygotowanie się poprzez zastanowienie się, w jaki sposób dzieci zareagują i co będą chciały wiedzieć, biorąc pod uwagę ich wiek i stopień dojrzałości. Pomocna może również być rozmowa z innymi rodzicami, którzy poinformowali swoje dzieci o swoim statusie HIV.

Twoje dzieci najpewniej zapytają o Twoje zdrowie. Jednakże mogą się martwić przede wszystkim o to, co się stanie, jeżeli zachorujesz. Najprawdopodobniej będą potrzebowały zapewnienia, że gdyby coś Ci się stało, będą miały zapewnioną opiekę. Dzieci mogą też chcieć wiedzieć, w jaki sposób zaraziłaś się HIV, i czy też mogą się zarazić. W zależności od wieku, będą zadawać różne pytania. Mogą nie mieć żadnych pytań, lub zadawać je później, kiedy im się nasuną. Bez względu na to, kiedy zaczną zadawać pytania, najlepiej ich nie okłamuj. Kłamstwa mogą zniszczyć Twoją relację z dziećmi i zmniejszyć ich zaufanie do Ciebie.

Twoje dzieci mogą już coś podejrzewać. Starsze dzieci lub nastolatki często uczą się o HIV w szkole. Mogą zauważyć, że przyjmujesz leki lub chodzisz do lekarza znacznie częściej niż mamy ich kolegów. Jeżeli Twoje dzieci już coś podejrzewają, mogą odczuwać złość, że zataiłaś przed nimi tę informację. Z drugiej strony najpewniej odniosą korzyść, mogąc otwarcie porozmawiać o HIV. Jeżeli Twoje dzieci dowiedziały się już czegoś o HIV w szkole lub z mediów, możesz tę wiedzę wykorzystać jako podstawę.

Poinformuj swoje dzieci, z kim mogą porozmawiać na temat Twojego statusu. Powiedz im, kogo już poinformowałaś. Przygotuj się na to, że mogą czuć się rozczarowane lub złe, jeżeli wiele osób dowiedziało się przed nimi. Być może przy lokalnej organizacji ds. AIDS działa grupa dla dzieci, gdzie będą mogły porozmawiać z innymi dziećmi w podobnej sytuacji. Twój lekarz również może znać psychologa, który może porozmawiać z Twoimi dziećmi.

Informowanie dzieci o ich statusie HIV

Przed rozmową zastanów się, dlaczego chcesz, aby Twoje dzieci poznały tę informację. Być może dziecko było w szpitalu, przyjmuje leki lub zadaje pytania. Bez względu na powód, upewnij się, że akceptujesz to, że dziecko będzie o tym wiedziało. Jeżeli jest to dla Ciebie problem, dziecko może to wyczuć, i będzie miało problem z zaakceptowaniem siebie.

Przed rozmową przygotuj sobie informacje na temat HIV. Wyszukaj materiały o optymistycznym wydźwięku. Dzieci mogą pytać, czy umrą, w jaki sposób zostały zarażone, albo, czy zachorują. Ważne jest, aby przygotować sobie odpowiedzi na takie pytania. Zastanów się również nad swoimi uczuciami w związku z tymi lękami. Możesz zdecydować, że wolisz poczekać z tą rozmową do czasu uzyskania wparcia emocjonalnego lub omówienia odpowiedzi na takie pytania z przyjacielem.

Dzieci potrzebują informacji różnego rodzaju i w różnym zakresie, w zależności od wieku. Rozpocznij od prostych zagadnień, które uznasz za najważniejsze. Bardzo małe dzieci mogą być zbyt małe, aby mówić im nazwę choroby lub podawać wiele szczegółów, ale staraj się być jak najbardziej szczera. Możesz mówić im coraz więcej w sposób dostosowany do wieku, w miarę, jak dzieci są coraz starsze i mogą zrozumieć więcej informacji.

Małe dzieci potrzebują przed wszystkim informacji na temat rzeczy, które dotyczą ich w danym momencie. Dzieci w wieku szkolonym mogą potrzebować podstawowych informacji na temat postępowania w przypadku, gdy poleci im krew. (Wszystkie dzieci należy nauczyć, że dotykanie czyjeś krwi nie jest dobre.) Nastolatki będą potrzebować więcej informacji na temat przenoszenia się HIV i jak temu zapobiegać. Ważne, aby wszystkie dzieci wiedziały, że nie mogą zarazić przyjaciół lub rodziny przez przypadkowy kontakt.

Przyswojenie tych informacji może zająć dzieciom dużo czasu. Uświadom swoje dzieci, że zawsze mogą z Tobą swobodnie porozmawiać. Twoje dzieci powinny postrzegać Cię jako godną zaufania osobę dorosłą, aby w przyszłości swobodnie zwracały się do Ciebie ze swoimi problemami.

Po poznaniu swojego statusu HIV Twoje dzieci mogą czuć się wyobcowane, złe, przerażone lub przybite. Pomocna może być rozmowa z inną osobą. Zorganizuj grupę wsparcia złożoną z lekarzy i zaufanych członków rodziny i przyjaciół.

Chociaż prawo chroni osoby HIV+ przed dyskryminacją, możesz uznać, że lepiej będzie, aby Twoje dzieci nie mówiły wszystkim o swoim statusie HIV. Możesz powiedzieć dzieciom, że HIV jest prywatną sprawą rodzinną, i że zdecydujecie jako rodzina, kogo i w jaki sposób należy poinformować.

Zadbaj o siebie

Chociaż ujawnianie informacji o HIV dzieciom może być bardzo trudne, najlepiej poinformować swoje dzieci jak najwcześniej, zwłaszcza, kiedy zaczną zadawać pytania. Zazwyczaj łatwiej jest powiedzieć prawdę, niż próbować ukryć diagnozę. Po poinformowaniu dzieci rodzina może zacząć omawiać sprawy otwarcie i radzić sobie z pojawiającymi się odczuciami.  Postępowanie zgodnie z poniższymi wskazówkami może sprawić, że ujawnienie będzie łatwiejsze dla Ciebie i Twoich dzieci:

  • Najpierw poradź sobie ze swoim uczuciami. Zrozum swoje emocje i naucz się żyć z diagnozą.
  • Zbuduj silną relację rodzic-dziecko
  • Poszukaj wsparcia wśród swoich przyjaciół, pracowników społecznych, doradców i innych osób, zarówno przed jak i po ujawnieniu
  • Przygotuj się zbierając informacje na temat HIV, tworząc odpowiednie środowisko i organizując wsparcie dla swoich dzieci
  • Znajdź czas na ujawnienie statusu, wolny od przeszkód i spotkań
  • Przed rozmową postaraj się jak najbardziej rozluźnić. Dzieci mogą zauważyć, że czujesz się zaniepokojona, smutna lub zła.
  • Ujawnianie jest procesem. Nawet, jeśli Twoje dzieci nie zareagują od razu tak, jak miałaś nadzieję, wraz z upływem czasu, dzięki zapewnionemu wsparciu i informacjom mogą zaakceptować te informacje w większym stopniu.
  • Zachęcaj dzieci do zadawania pytań, kiedy tylko się pojawią
  • Zapewniaj wsparcie i uściski! I upewnij się, że Ty również je otrzymasz!
KiepskieTakie sobieMoże byćBardzo dobreSuper (Jeszcze nie oceniony)
Loading ... Loading ...

Dodaj komentarz

© 2009 zPlusami.pl All Rights Reserved. Podziękowania
korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu
AIDS i HIV
Serwis społecznościowy dla ludzi z HIV i chorych na AIDS. Dołącz do społeczności HIV, AIDS.
AIDS - (Acquired Immunodeficiency Syndrome) - Zespół nabytego niedoboru odporności - Jak zapobiegać, zarażeni HIV, Metody leczenia HIV i AIDS to wszystko w zPlusami.pl
HIV I AIDS to już nie tematu tabu! Nie obawiaj się o tym rozmawiać! Poznaj ludzi takich jak ty i zawiązuj znajomości! Tu znajdziesz wszystko o HIV i AIDS
Do twoje dyspozycji oddajemy - Forum HIV i Forum AIDS. Tematyczne grupy w których dowiesz się i spotkasz wartościowych i pozytywnych ludzi. Grupy AIDS i dużo artykułów o AIDS i HIV.
Polecamy: Wise | Blog IT |