zPlusami.pl Jedyna taka społeczność

Blog

PROFILAKTYKA HIV

Pomimo wielu badań naukowych, do dnia dzisiejszego nie wynaleziono szczepionki, która zapobiegałaby zakażeniom HIV. Zatem profilaktyka i edukacja, pozostają na całym świecie sprawą priorytetową i wymagającą szczególnej uwagi.


Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy do dyskusji Forum

Od pewnego czasu nie stosuje się już pojęcia „grupy ryzyka”, okazało się ono nietrafne. O możliwości zakażenia decydują tzw. ryzykowne zachowania a nie przynależność do określonej grupy. Ogólnie mówi się, że tylko unikanie „ryzykownych zachowań” może zapobiec zakażeniu wirusem (HIV). W takim razie należałoby sprecyzować: co to są te „ryzykowne zachowania”?

Definicja głosi, że zachowania ryzykowne, to różne działania niosące ryzyko negatywnych konsekwencji zarówno dla zdrowia fizycznego i psychicznego, jak i dla jej otoczenia społecznego. Zatem, zachowania ryzykowne to nic innego jak sytuacje, które sprzyjają ewentualnemu zakażeniu.

W przypadku zakażeń HIV możemy określić następujące czynniki podwyższające ryzyko zakażenia tj.:

 1. wielu partnerów seksualnych: przygodne kontakty seksualne
 2. przyjmowanie narkotyków w postaci iniekcji
 3. zabiegi tatuażu, Piercing (kolczykowanie) – możliwość uszkodzeń skóry i błon śluzowych
 4. każdy rodzaj stosunku seksualnego (oralny, analny i waginalny) bez prezerwatywy,
 5. alkohol i narkotyki (czynnik pośredni; w stanie odurzenia alkoholem lub narkotykami łatwiej zdecydować się na przypadkowe zbliżenie seksualne i odbycie stosunku bez prezerwatywy).
 6. irygacje- zwiększają możliwość podrażnień błony śluzowej w pochwie lub odbycie;
 7. stosunek seksualny podczas miesiączki- ryzyko wzrasta dla kobiety (rozpulchnianie błony śluzowej w pochwie – dodatkowe wrota dla wirusa) i mężczyzny (dodatkowy materiał zakaźny – krew).

Zatem ryzyko można zminimalizować poprzez:

 1. Unikanie kontaktów seksualnym z przypadkowymi/ anonimowymi partnerami i z osobami, które miały wielu partnerów seksualnych (np. prostytutki)
 2. Unikanie kontaktu z krwią, nasieniem, wydzieliną z pochwy, kałem i moczem osoby zakażonej
 3. Używanie prezerwatywy (prezerwatywy ze środkiem plemnikobójczym mogą zapewnić dodatkową ochronę)
 4. Całkowicie unikanie seksu analnego
 5. Nie używanie szczoteczki, maszynki do golenia lub innych narzędzi, które mogły zostać skażone krwią (wirusem)
 6. Zachowanie ostrożności w odniesieniu do procedur, takich jak akupunktura, tatuaż, przekłuwanie uszu, itp. sytuacji, w których igły lub inne możliwie niesterylne instrumenty mogą być używane wielokrotnie (Takie procedury są bezpieczne, jeżeli prowadzone są właściwe metody sterylizacji a stosowane igły są jednorazowego użytku)
 7. Regularne badanie krwi

Wśród młodzieży HIV rozprzestrzenia się głównie poprzez kontakty seksualne bez zabezpieczenia z osobą zakażoną lub poprzez wymianę igieł do infekcji dożylnych. Edukacja dzieci i młodzieży jest niezwykle ważna, aby zapobiec transmisji wirusa, jak również innych chorób przenoszonych drogą płciową (STD) tj.: chlamydia, opryszczka narządów płciowych, rzeżączka, zapalenie wątroby typu B, kiła czy brodawczaki narządów płciowych.

Unikanie alkoholu i narkotyków odgrywa również kluczową rolę w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się HIV – nie dlatego, że dana osoba może bezpośrednio się zakazić HIV, ale dlatego, że picie alkoholu i branie narkotyków często prowadzi do zachowań ryzykownych, często utratę wszelkich zahamowań, co z kolei wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zakażenia (np. stosunku płciowego bez zabezpieczenia, używanie wspólnej igły).

Mówienie o HIV i AIDS jest jednoznaczne z mówieniem o zachowaniach seksualnych i- niestety, to nie zawsze jest łatwe dla rodziców. Podobnie jak rozmowa z rodzicami o uczuciach i seksie -nie zawsze jest łatwa dla nastolatka. Zatem edukacje seksualną należy zacząć w miarę wcześnie poprzez stopniowanie wiedzy dziecku. Rodzice, którzy są dobrze poinformowani o sposobach zapobiegania HIV, którzy rozmawiają z dziećmi regularnie o zdrowych i bezpiecznych zachowaniach, uczuciach i seksualności odgrywają nadrzędną rolę w profilaktyce HIV / AIDS. Podstawowe znaczenie ma wiedza o zakażeniu HIV i chorobie AIDS. Rodzice musza sie troszczyć o to, by ich dzieci były w tym zakresie dostatecznie doinformowane. Powinni zadbać o to, by w szkołach wprowadzono program edukacji seksualnej i profilaktyki uzależnień. Takie programy przekazują niezbędna porcje wiedzy o zapobieganiu AIDS. Profilaktyka zakażeń HIV w Polsce jest przykładem współpracy bardzo wielu podmiotów i instytucji. Jednakże najważniejszą role pokłada się w rodzicach i nauczycielach.

Rozważając tematykę zapobiegania HIV, nie sposób pominąć okresu prenatalnego. Najważniejszym sposobem zapobiegania HIV jest wykonanie testów u wszystkich kobiet w ciąży na obecność wirusa. Pamiętajmy, ze w przypadku wyniku pozytywnego, leczenie może rozpocząć się jeszcze w okresie płodowym. Kobiety zakażone wirusem HIV, będące pod fachową opieką medyczną, u których zastosowano regularne leki przeciwwirusowe w czasie ciąży, mają dużo większe szanse na zahamowanie transmisji wirusa (HIV) i nieprzekazanie wirusa nienarodzonemu dziecku. Ważne jest, aby kobiety w ciąży zakażone HIV, opiekę prenatalną rozpoczęły jak najszybciej, by w pełni wykorzystać możliwości zatrzymania rozprzestrzeniania wirusa. Im wcześniej matka podejmie leczenie, tym istnieje większe prawdopodobieństwo na urodzenie dziecka zdrowego.

Zasada naczelną edukacji jest fakt, że przed zakażeniem HIV można się chronić. Najbardziej radykalnym działaniem zapobiegającym HIV/AIDS, którego absolutnej skuteczności nikt nie może kwestionować, jest wstrzemięźliwość płciowa oraz wierność w małżeństwie. Samo zachęcanie młodzieży, aby stosowała prezerwatywę w swoich doświadczeniach seksualnych, może być równoznaczne z efektem błędnego koła. Nie można zatem liczyć, że uda się powstrzymać epidemię HIV/AIDS jedynie przy pomocy prezerwatywy, podobnie jak nie można powstrzymać aktualnej powodzi workami z piaskiem, jeśli wały ochronne zostały już przerwane. Jednakże patrząc na to z perspektywy optymistycznej- można chwilowo ją ograniczyć.

KiepskieTakie sobieMoże byćBardzo dobreSuper (10 głosów, średnia: 4,50 na 5)
Loading ... Loading ...

Dodaj komentarz

© 2009 zPlusami.pl All Rights Reserved. Podziękowania
korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu
AIDS i HIV
Serwis społecznościowy dla ludzi z HIV i chorych na AIDS. Dołącz do społeczności HIV, AIDS.
AIDS - (Acquired Immunodeficiency Syndrome) - Zespół nabytego niedoboru odporności - Jak zapobiegać, zarażeni HIV, Metody leczenia HIV i AIDS to wszystko w zPlusami.pl
HIV I AIDS to już nie tematu tabu! Nie obawiaj się o tym rozmawiać! Poznaj ludzi takich jak ty i zawiązuj znajomości! Tu znajdziesz wszystko o HIV i AIDS
Do twoje dyspozycji oddajemy - Forum HIV i Forum AIDS. Tematyczne grupy w których dowiesz się i spotkasz wartościowych i pozytywnych ludzi. Grupy AIDS i dużo artykułów o AIDS i HIV.
Polecamy: Wise | Blog IT |