zPlusami.pl Jedyna taka społeczność

Blog

Jak poradzić sobie z najczęściej występującymi skutkami pierwszej terapii antyretrowirusowej cz.3

Ból głowy

Co warto wiedzieć: Ból głowy może mieć wiele przyczyn, które mogą być powiązane z lekami przeciw HIV lub nie. Ważne jest, aby odróżnić skutki uboczne leków od innych przyczyn. Chociaż w większości przypadków ból głowy sam w sobie jest nieszkodliwy (chociaż bolesny), jest kilka poważnych (ale rzadkich) schorzeń, których objawem mogą być bóle głowy. Za kilka przykładów przyczyn bóli głowy nie związanych z lekami, niech posłużą poniższe:

 • Wysokie ciśnienie krwi
 • Niedobór magnezu (rzadki w całej populacji, ale możliwy u osób żyjących z HIV)
 • Migrena lub klasterowe bóle głowy
 • Rzadko, schorzenia mózgu lub szyi (zakażenia, guzy, udar, tętniak)
 • Zaburzenia snu
 • Stres
 • Problemy ze wzrokiem

Podpowiedzi do samodzielnego wypróbowania:

 • Najpowszechniejszym sposobem leczenia bólu głowy jest przyjmowanie leków bez recepty, w szczególności aspiryny, paracetamolu (Tylenol), ibuprofenu (Ibum, Nurofen) lub naproksenu (Aleve). Jednakże, chociaż można to leczenie stosować samodzielnie, powinieneś zachować ostrożność i porozmawiać ze swoim lekarzem, jeżeli masz jakieś obawy:
  • Upewnij się, że nie przekraczasz zaleconej dawki, aby uniknąć zatrucia lekami. Musisz również być pewien, że nawet z przyjmowaniem przeciwbólowych leków bez recepty wiąże się potencjalne ryzyko, które często może dotyczyć osób żyjących z HIV:
  • Osoby z czynną chorobą wątroby (w tym z przewlekłym zapaleniem wątroby) powinny unikać stosowania paracetamolu. Osoby z niskim stężeniem glutationu (powszechne u osób z HIV) również powinny zachować ostrożność przy przyjmowaniu paracetamolu.
  • Osoby ze schorzeniami nerek, wrzodami, niskim stężeniu płytek krwi i niskim stężeniu albuminy w surowicy (powszechne u osób z wyniszczonym organizmem) powinny zachować ostrożność przy przyjmowaniu paracetamolu, aspiryny i ibuprofenu.

Podpowiedzi do omówienia z Twoim lekarzem:

 • Utrzymujące się lub silne bóle głowy należy zgłosić swojemu lekarzowi. Jeżeli przyczyną są leki antyretrowirusowe, a bóle głowy powodują u Ciebie pogorszenie nastroju lub mają znaczący wpływ na Twoje życie, sytuację najczęściej poprawi zmiana leków przeciw HIV, jeżeli bóle są powodowane przez jeden z Twoich leków.

Mdłości, Rozstrój żołądka, Wymioty

Co warto wiedzieć: Wszelkie leki przeciw HIV mogą potencjalnie powodować mdłości i inne powiązane problemy (zwane dolegliwościami „gastrycznymi”).

Mdłości i wymioty mogą być poważnymi skutkami ubocznymi. Jest wiele różnych strategii radzenia sobie z mdłościami. W przypadku poważnych mdłości, zwłaszcza, jeżeli towarzyszy im ból brzucha, niezwłocznie skontaktuj się ze swoim lekarzem. Przy największym nasileniu nudności i wymioty uniemożliwią Ci właściwe trawienie leków, co może obniżyć skuteczność leczenia.

Podpowiedzi do samodzielnego wypróbowania:

 • Zwróć uwagę na zalecenia dotyczące dawkowania Twoich leków przeciw HIV: niektóre leki należy przyjmować podczas posiłku, aby uniknąć mdłości, podczas gdy inne lepiej przyjmować na czczo.
 • Imbir. Jest dostępny w wielu postaciach, w tym jako syrop, który możesz dodawać do napojów popijanych w ciągu dnia; suplementy (dwie 500-mg kapsułki, 2 do 3 razy dziennie podczas posiłku); oraz napój imbirowy (marki zawierające silne dawki imbiru, zazwyczaj dostępne w sklepach ze zdrową żywnością, działają lepiej niż standardowe marki). Posiekany korzeń imbiru można dodawać do wielu potraw, wtedy poza działaniem zwalczającym nudności będzie również stanowił przyprawę nadającą potrawom charakterystyczny ostry smak.
 • Jedz częściej kilka niewielkich posiłków zamiast dwóch lub trzech dużych (przepełniony żołądek powoduje nasilenie nudności).
 • Przegryzaj niewielkie przekąski co trzy godziny; nie dopuszczaj do zbytniego opróżnienia żołądka lub zbyt dużego spadku poziomu cukru we krwi.
 • Przed jedzeniem i przyjęciem leków przegryź suche, solone krakersy lub precle. (Korzyść dodatkowa: słone jedzenie jest lepszą przekąską niż słodycze.)
 • Tuż przed jedzeniem wąchaj startą skórkę z cytryny lub napij się wody z cytryną.
 • Suplementy zawierające „dobre bakterie”, np. acidophilus i bifidus, mogą poprawić trawienie i zmniejszyć ilość gazów.
 • Przeżuwaj powoli, a posiłki jedz w miejscu zapewniającym spokój i relaks.
 • Ponieważ utrzymanie właściwego przyjmowania pokarmów i napojów jest kluczowe dla zdrowia, jeżeli stwierdzisz, że nudności raz narastają, a raz słabną, staraj się ustalić, kiedy czujesz się lepiej. Wykorzystaj te momenty na wypicie dużej ilości płynów i przyjęcie znacznych ilości białka i kalorii, aby nadrobić straty  powstałe w czasie, kiedy nie czułeś się tak dobrze.

Podpowiedzi do omówienia z Twoim lekarzem:

 • Porozmawiaj ze swoim lekarzem lub z farmaceutą, aby ustalić, czy pomoże przyjmowanie leku powodującego nudności o innej porze dnia.
 • Leki przeciw mdłościom (przeciwwymiotne) często mogą zmniejszyć nasilenie problemu lub go usunąć. Poproś farmaceutę o sprawdzenie interakcji z Twoimi lekami przed wypróbowaniem takich leków, jak dronabinol, ondansetron, prochlorperazyna, prometazyna, trimetobenzamid, lub marihuana medyczna (tam, gdzie jest ona legalna).

Wysypka

Co warto wiedzieć: Wysypka skórna może wystąpić jako skutek uboczny wielu leków przeciw HIV, najczęściej wśród osób przyjmujących leki nienukleozydowe (w tym lek Sustiwa wchodzący w skład leku Atripla; Viramune [newirapinę]; i Intelence  [etrawirynę]) oraz niektóre inhibitory proteazy.

Wysoka należy również do objawów doświadczanych przez osoby, u których występuje nadwrażliwość na Ziagen (abakawir), jeden z leków wchodzących w skład Epziom (abakawir/3TC) oraz Trizivir. Jednakże reakcja ta jest bardzo rzadko obserwowana u osób, które przejdą regularne badania genetyczne pod tym kątem (zwane HLA B*5701) i wiedzą, że muszą unikać tego leku.

Poza lekami przeciw HIV, niektóre leki nienależące do grupy leków antyretrowirusowych, a powszechnie przyjmowane przez osoby żyjące z HIV (na przykład, Bactrim i Septra, stosowane w przypadku zapalenia płuc) mogą sprawić, że twoja skóra będzie wrażliwa na działanie promieni słonecznych i łatwiej ulegnie poparzeniom.

Wysypki mogą być albo miejscowe (występujące na jednej określonej części ciała) lub uogólnione (występujące na całym ciele). Należy pamiętać, że w przypadku wysypki miejscowej problem najpewniej nie jest wywoływany przez leki – prawdopodobnie oznacza ona, że dana część ciała miała kontakt z czymś, co ją podrażniło.

Większość wysypek, które występują po rozpoczęciu przyjmowania nowego leku jest spowodowana reakcją alergiczną, i ulegają one pogorszeniu po każdej przyjętej dawce. Jeżeli taka sytuacja ma miejsce, powinna ona skłonić Cię do skontaktowania się ze swoim lekarzem.

Podpowiedzi do omówienia z Twoim lekarzem:

 • Jeżeli wysypka jest łagodna, nie trzeba koniecznie przerywać przyjmowania leków przeciw HIV, lub zmieniać ich na inne. Jeżeli szybko poinformujesz swojego lekarza, zazwyczaj będzie on w stanie zapobiec jej pogorszeniu (oraz może również przyspieszyć jej ustąpienie).
 • Objawy silnej alergii na lek zazwyczaj obejmują więcej symptomów poza samą wysypką: Może wystąpić gorączka, zadyszka, owrzodzenie w jamie ustnej, nudności i wymioty – chociaż poważna reakcja alergiczna niekoniecznie wiąże się z wystąpieniem wszystkich wspomnianych objawów. Jeżeli  podczas kilku pierwszych dni od rozpoczęcia terapii wystąpią u Ciebie którekolwiek z wymienionych objawów, skontaktuj się niezwłocznie ze swoim lekarzem.
KiepskieTakie sobieMoże byćBardzo dobreSuper (1 głosów, średnia: 4,00 na 5)
Loading ... Loading ...

Dodaj komentarz

© 2009 zPlusami.pl All Rights Reserved. Podziękowania
korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu
AIDS i HIV
Serwis społecznościowy dla ludzi z HIV i chorych na AIDS. Dołącz do społeczności HIV, AIDS.
AIDS - (Acquired Immunodeficiency Syndrome) - Zespół nabytego niedoboru odporności - Jak zapobiegać, zarażeni HIV, Metody leczenia HIV i AIDS to wszystko w zPlusami.pl
HIV I AIDS to już nie tematu tabu! Nie obawiaj się o tym rozmawiać! Poznaj ludzi takich jak ty i zawiązuj znajomości! Tu znajdziesz wszystko o HIV i AIDS
Do twoje dyspozycji oddajemy - Forum HIV i Forum AIDS. Tematyczne grupy w których dowiesz się i spotkasz wartościowych i pozytywnych ludzi. Grupy AIDS i dużo artykułów o AIDS i HIV.
Polecamy: Wise | Blog IT |