zPlusami.pl Jedyna taka społeczność

Blog

Informacja o teście HIV do przeprowadzania w domu była bardzo ważna – ale dlaczego i co za sobą niesie?

Autor: dr n. med. Paul E. Sax

Informacja o niedawnym zatwierdzeniu przez FDA testu do przeprowadzania w domu na obecność przeciwciał HIV (OraQuick In-Home HIV Test) była podawane w niemal wszystkich mediach. Jest to test na podstawie wymazu z ust, zajmuje 20 – 40 minut i będzie dostępny bez recepty.

Na ile istotna była ta wiadomość dla mediów?

  • Kilkaset źródeł podawało ją w dniu publikacji informacji przez FDA, a całkowita liczba w chwili obecnej znacznie przekracza tysiąc.
  • Zajęła pożądaną prawą kolumnę na pierwszej stronie New York Timesa – niewiele informacji związanych z HIV lub identyfikacją zajmuje w dzisiejszych czasach tę pozycję
  • Została powtórzona przez liczne międzynarodowe publikacje; specjaliści kanadyjscy wzywają do zatwierdzenia testu również w ich kraju;
  • Oczywiście, zajęła pierwsze miejsce w naszych wiadomościach na stronie Journal Watch.

Należy zauważyć, że ton wiadomości dotyczących zatwierdzenia testu w przeważającej mierze był pozytywny.

Cieszę się, że zatwierdzenie testu przez FDA podjęło publicznie kwestię istotności testów na HIV, ale muszę przyznać, że byłem nieco zaskoczony widząc, jak ważne miejsce zajęła ta wiadomość w mediach. Ponadto, stosunkowo niewiele publikacji podważało użyteczność tego testu. Przecież inny test do przeprowadzania w domu został zatwierdzony w 1996 roku, ale jego wpływ był znacznie ograniczony.

(Część osób uważa, że przyczyną tego była jego stosunkowo wysoka cena oraz, że nie jest to tak naprawdę test do przeprowadzania domu – należy pobrać próbkę krwi z palca i przesłać ją do centralnego laboratorium)

Co ważne, rozwiązanie podobne do niedawno zatwierdzonego prawdziwego testu do przeprowadzania w domu było weryfikowane w 2005 roku. Wkrótce potem moi niedoścignieni koledzy, Rochelle Walensky i David Paltiel, opublikowali opinię w Annals of Internal Medicine zatytułowaną „Szybki test na HIV do przeprowadzania w domu: Czy rozwiązuje on problem, czy też tworzy nowy?”

Prowokacyjny tytuł mówi wszystko: Argumentowali oni, że badania w domu, chociaż pomagają zwiększyć liczbę testów i zmniejszyć stygmatyzację, będą miały nieistotny wpływ na zidentyfikowanie większej liczby osób z niezdiagnozowanym zakażeniem HIV, z drugiej strony powodując powstanie kolejnych problemów wynikających z niedokładności testu:

Testy HIV przeprowadzane w warunkach domowych przyciągną w dużej mierze zamożną klientelę, w której skład wchodzi nieproporcjonalnie duża liczba niezakażonych HIV, „odpowiednio zaniepokojonych” osób oraz osób, które zaraziły się bardzo niedawno, i u których choroba jest niewykrywalna [ze względu na okno serologiczne przed serokonwersją]. Będzie miało to odwrotny skutek, zwiększając udział wyników fałszywie pozytywnych i fałszywie negatywnych, a robiąc jedynie niewielki wyłom w rozmiarach puli niewykrytego HIV.

A więc, wiwat na cześć znormalizowanego testu HIV.

Ale czy ten test do przeprowadzania w domu przyczyni się znacznie do identyfikacji osób najbardziej narażonych na zakażenie, to się dopiero okaże.

KiepskieTakie sobieMoże byćBardzo dobreSuper (Jeszcze nie oceniony)
Loading ... Loading ...

Dodaj komentarz

© 2009 zPlusami.pl All Rights Reserved. Podziękowania
korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu
AIDS i HIV
Serwis społecznościowy dla ludzi z HIV i chorych na AIDS. Dołącz do społeczności HIV, AIDS.
AIDS - (Acquired Immunodeficiency Syndrome) - Zespół nabytego niedoboru odporności - Jak zapobiegać, zarażeni HIV, Metody leczenia HIV i AIDS to wszystko w zPlusami.pl
HIV I AIDS to już nie tematu tabu! Nie obawiaj się o tym rozmawiać! Poznaj ludzi takich jak ty i zawiązuj znajomości! Tu znajdziesz wszystko o HIV i AIDS
Do twoje dyspozycji oddajemy - Forum HIV i Forum AIDS. Tematyczne grupy w których dowiesz się i spotkasz wartościowych i pozytywnych ludzi. Grupy AIDS i dużo artykułów o AIDS i HIV.
Polecamy: Wise | Blog IT |