zPlusami.pl Jedyna taka społeczność

Blog

Ciąża w przypadku kobiet żyjących z HIV

Czy jesteś kobietą żyjącą z HIV (HIV-pozytywną) i pragniesz mieć dzieci? Wiedz, że nie jesteś sama. Większość HIV-pozytywnych kobiet jest w wieku rozrodczym. Postęp w terapii HIV znacząco zmniejszył prawdopodobieństwo przeniesienia HIV z matki na jej dziecko (zwane odsetkiem zakażeń wertykalnych, zakażeń dzieci przez matki lub zakażeń okołoporodowych). Ryzyko zakażenia dziecka HIV przez matkę może być nawet na tak niskim poziomie jak 1 na 100 przypadków, przy podjęciu właściwych kroków (więcej informacji podano poniżej).

Te same postępy sprawiły, że osoby HIV-pozytywne mogą żyć dłużej, w lepszym zdrowiu. Umożliwiły one również zmniejszenie prawdopodobieństwa zakażenia partnera HIV podczas prób zajścia w ciążę (więcej informacji podano poniżej). W efekcie nie jest zaskakujące, że HIV-pozytywne kobiety i mężczyźni pragną mieć dzieci. Badanie przeprowadzone w 2009 roku pokazało, że niemal 70 procent HIV-pozytywnych kobiet (w wieku od 18 do 52 lat) mieszkających w Toronto, w Kanadzie, chciało urodzić dziecko. Sondaż Kobiety Żyjące ze Statusem Pozytywnych pokazał, że ten sam odsetek kobiet HIV-pozytywnych w Stanach Zjednoczonych uznawał planowanie rodziny za ważną część swojej opieki związanej z HIV.

Pomimo znacznej liczby osób HIV-pozytywnych zainteresowanych zajściem w ciążę, nadal dostęp do informacji, możliwości i terapii jest ograniczony. Wielu z pracowników służby zdrowia nie rozmawia na temat planowania rodziny ze swoimi pacjentami HIV-pozytywnymi. Niektórzy nie posiadają wystarczającej wiedzy, aby udzielić odpowiednich informacji, podczas gdy inni otwarcie zniechęcają swoich HIV-pozytywnych pacjentów do posiadania dzieci. W Stanach Zjednoczonych istnieją przepisy prawne uniemożliwiające dostęp do leczenia bezpłodności osobom żyjącym z HIV, a wiele polis ubezpieczeniowych nie pokrywa tych procedur. Pomimo wyzwań, przed którymi możesz stanąć chcąc zajść w ciążę, w przypadku dobrego dostępu do informacji na temat możliwości oraz do właściwej terapii, osoby HIV-pozytywne mogą mieć dzieci. Decydując się na posiadanie dziecka jako osoba HIV-pozytywna, ważne jest, aby stać się adwokatem siebie i swojego przyszłego dziecka. Ważnym krokiem jest znalezienie odpowiedniego pracownika służby zdrowia, wspierającego Twoje plany zajścia w ciążę!

Jest kilka różnych możliwości zmniejszenia ryzyka zakażenia HIV przy próbie zajścia w ciążę. Linki poniżej omawiają zarówno ryzyko jak i korzyści związane z każdą możliwością, aby pomóc Ci w zrozumieniu, co może być dla Ciebie najlepsze i przygotować Cię do rozmowy z Twoim lekarzem. Możliwości są podzielone na dwie grupie: partnerzy o odmiennym statusie serologicznym lub partnerzy o tym samym statusie serologicznym:

  • Partnerzy o odmiennym statusie serologicznym (HIV-pozytywny/HIV-negatywny): Odmienny status serologiczny dotyczy tych par, w których jedno z partnerów jest HIV-pozytywne, a drugie nie. Niekiedy o partnerach o odmiennym statusie serologicznymi mówi się jako o „parach magnetycznych” lub „parach o mieszanym statusie.” Można obniżyć ryzyko zakażenia HIV swojego dziecka lub niezakażonego partnera poprzez obniżenie swojego miana wiremii (lub swojego partnera) przed podjęciem prób zajścia w ciążę. Miano wiremii na poziomie niewykrywalnym obniża ryzyko zakażenia, ale nie znosi go całkowicie. Wyleczenie wszelkich chorób przenoszonych drogą płciową przed podjęciem prób zajścia w ciążę również zmniejsza możliwość zakażenia HIV pomiędzy partnerami. Jeżeli jesteś osobą HIV-pozytywną pozostającą w związku z osobą tej samej płci, mogą dla Ciebie być pomocne niektóre informacje na temat alternatywnych technik zapłodnienia.
  • Partnerzy o takim samym statusie serologicznym (HIV-pozytywny/HIV-pozytywny): Taki sam status serologiczny oznacza, że oboje partnerzy są HIV-pozytywni. Nadal będziesz dążyć do zmniejszenia ryzyka zakażenia swojego partnera HIV, ponieważ występuje wtedy ryzyko przekazania partnerowi innego szczepu HIV (który może być silniejszy lub bardziej oporny na leki). Taką sytuację określa się mianem „nadkażenia”. Tak samo, jak w przypadku partnerów o odmiennym statusie serologicznym, możesz obniżyć ryzyko zakażenia HIV swojego dziecka lub partnera poprzez obniżenie swojego miana wiremii przed podjęciem prób zajścia w ciążę. Miano wiremii na poziomie niewykrywalnym obniża ryzyko zakażenia, ale nie znosi go całkowicie. Wyleczenie wszelkich chorób przenoszonych drogą płciową przed podjęciem prób zajścia w ciążę również zmniejsza możliwość zakażenia HIV pomiędzy partnerami.

Ważne jest pamiętanie, że ryzyko wystąpienia HIV u dziecka wiąże się jedynie ze statusem HIV matki. Jeżeli jesteś kobietą HIV-pozytywną pragnącą zajść w ciążę, przejrzyj również arkusz informacyjny “Ciąża a HIV“, który podaje istotne informacje, co robić, zanim zajdziesz w ciążę, odnośnie opieki podczas ciąży, porodu i narodzin oraz zapobiegania zakażenia swojego dziecka HIV. Poniższe łącza podają szczegółowe informacje na temat różnych wariantów partnerów (kobieta HIV-pozytywna/ mężczyzna HIV-negatywny, HIV-negatywna kobieta/HIV-pozytywny mężczyzna, partnerzy tej samej płci, itd.).

Znalezienie Lekarza i Stworzenie Grupy Wsparcia

Niezależnie od Twojego statusu serologicznego, decyzja o posiadaniu dziecka może być bardzo trudna i bardzo podniecająca. Zapewniająca wsparcie relacja z posiadającym dobrą wiedzę lekarzem to dobry pomysł w przypadku każdego potencjalnego rodzica, ale w przypadku osób żyjących z HIV jest to nawet istotniejsze. Przyjazny lekarz może omówić z Tobą wiele zagadnień związanych z ciążą i posiadaniem dzieci: która opcja jest właściwa dla Ciebie, jakie terapie HIV są odpowiednie dla Ciebie i/lub Twojego partnera, kiedy ujawnić swój status HIV innym (w tym innym pracownikom służby zdrowia, pediatrze swojego dziecka, innym przyjaciołom i rodzinie), i w jaki sposób poradzić sobie z piętnem i strachem związanym z byciem osobą HIV-pozytywną w ciąży.

Niestety, znalezienie przyjaznego lekarza posiadającego wiedzę na temat HIV i ciąży może być trudne. Niektórzy lekarze po prostu nie znają zasobów stosunkowo nowych informacji na temat planowania ciąży u swoich pacjentów HIV-pozytywnych. Jednakże jeszcze większe wyzwanie może stanowić uprzedzone nastawienie utrzymujące się wśród wielu lekarzy. Kiedy Założycielka Projektu The Well, Dawn Averitt Bridge, zwróciła się do lekarzy z pytaniem o zajście w ciążę, zetknęła się z wieloma negatywnymi reakcjami, zanim znalazła cudownego lekarza, który wspierał jej pragnienie posiadania dzieci. Więcej informacji na temat doświadczeń Dawn związanych z próbami zajścia w ciążę, a następnie, posiadaniem 2 zdrowych, HIV-negatywnych córek, można znaleźć pod poniższymi linkami:

Na potrzeby USA Projekt The Well opracował wykaz przyjaznych pracowników służby zdrowia pomagających w planowaniu rodziny, posiadających informacje na temat planowania ciąży przez osoby HIV-pozytywne. Nie ma jeszcze takiego wykazu w przypadku Polski. Jeżeli jednak masz dobry kontakt ze swoim lekarzem rodzinnym/ginekologiem, warto z nim porozmawiać na temat planowania ciąży przez osoby HIV-pozytywne.

Biorąc pod uwagę istniejące piętno związane z posiadaniem dzieci przez osoby HIV-pozytywne, możesz zetknąć się z uprzedzonymi reakcjami innych osób. Zatem ważne jest stworzenie silnej grupy wsparcia składającej się z kochającej rodziny, przyjaciół i pracowników służby zdrowia. Twoja grupa wsparcia może pomóc Ci podjąć właściwe decyzje i przetrwać trudne, często zniechęcające chwile. Jeżeli nie posiadasz wystarczającej liczby wspierających Cię przyjaciół i członków rodziny, możesz rozważyć założenie grupy wsparcia; aby uzyskać więcej informacji, skorzystaj z naszych informacji „Zakładanie Grupy Wsparcia.”

Ostatecznie, to Ty decydujesz kiedy, i czy w ogóle mieć dzieci. Masz prawo być traktowana z szacunkiem oraz uzyskać dostęp do informacji potrzebnych do podjęcia świadomej decyzji i stworzenia planów na przyszłość.

Projekt The Well

KiepskieTakie sobieMoże byćBardzo dobreSuper (1 głosów, średnia: 5,00 na 5)
Loading ... Loading ...

Dodaj komentarz

© 2009 zPlusami.pl All Rights Reserved. Podziękowania
korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu
AIDS i HIV
Serwis społecznościowy dla ludzi z HIV i chorych na AIDS. Dołącz do społeczności HIV, AIDS.
AIDS - (Acquired Immunodeficiency Syndrome) - Zespół nabytego niedoboru odporności - Jak zapobiegać, zarażeni HIV, Metody leczenia HIV i AIDS to wszystko w zPlusami.pl
HIV I AIDS to już nie tematu tabu! Nie obawiaj się o tym rozmawiać! Poznaj ludzi takich jak ty i zawiązuj znajomości! Tu znajdziesz wszystko o HIV i AIDS
Do twoje dyspozycji oddajemy - Forum HIV i Forum AIDS. Tematyczne grupy w których dowiesz się i spotkasz wartościowych i pozytywnych ludzi. Grupy AIDS i dużo artykułów o AIDS i HIV.
Polecamy: Wise | Blog IT |